Esra Baykal

Marka Köklendirme Danışmanı

İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı mezunudur. Marmara Üniversitesi’nde MBA yüksek lisansı yapmıştır. Bir stratejist olarak kariyerine, Leo Burnett’te başlamış, McCANN Erickson, Movida Plus MAP, Art Grup Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan ofislerinde ve THE Reklam’da stratejik planlama direktörü olarak devam etmiştir. 

Perakendeden gıdaya, otomotivden mobilyaya, bankacılıktan sigortaya sektörüne kadar farklı alanlarda stratejik iletişim danışmanlığı yapmış ve dünyada pek çok ödüle layık görülmüştür. İngiltere’nin en prestijli kurumsal sosyal sorumluluk ödüllerinden Green Apple’ı, CSR Europe’da Birincilik ödülünü, Peer Awards’da yine büyük ödülü destek verdiği ajanslara ve markalara kazandırmıştır. 2017 yılında Türkiye’nin 2. markalı dersi olan “Game Kudra İletişim Oyunları” programını, Altınbaş Üniversitesi, Pazarlama ve Marka Yüksek Lisans Programı’na kazandırmış ve 2 yıl boyunca öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 

Anne, çocuk markaları konusunda uzman bir stratejist olan Esra Baykal, 2019 yılında Türkiye’deki farklı anne profillerini keşfeden ve bu annelere ulaşmak isteyen markalara bir başucu kitabı niteliğinde olan “Anneleri Anlayan Marka Olmak” kitabını ve Türkiye’den vaka incelemelerine, özel içeriklere yer verdiği, doğru bir iletişim stratejisi oluşturma yollarını anlattığı “Markaların Seyir Defteri” kitabını yazmıştır. 

Endüstri Radyo’da 3 yıl boyunca yayınlanan “Zamana Kafa Tutanlar” programının sunucusu ve yapımcısıdır. Reklam Yaratıcıları Derneği ve Marka Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi üyesidir. Hayal Gücü Derneği “Danışma Kurulu Üyesi”dir. Brand Map «Yayın Koordinatörü»dür. 2023 yılında projeleri ile TEDXReset sahnesinde yer almıştır. Harvard Business Review Yazarıdır. 

Bugün Türkiye’nin prestijli ajanslarına ve markalarına, stratejik planlama, iletişim stratejileri, araştırma metodolojileri, kurumsal sosyal sorumluluk modelleri, dijital pazarlama stratejileri ve tüketici içgörürleri konularında eğitim, moderasyon ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Danışmanlık hizmetleri arasında 

  • Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi Danışmanlığı: Markanızın etkisini artırın ve hedef kitlenize ulaşın. 
  • Kurumsal Sosyal Sorumluluk Modelleme Danışmanlığı: Esra Baykal, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile İngiltere’nin prestijli Green Apple ve CSR Europe Birincilik ödüllerine layık görülmüş bir uzmandır, siz de toplumsal fayda ve itibar projelerinizi Esra Baykal’ın desteği ile daha geniş bir etki alanı yaratacak şekilde oluşturabilirsiniz. 
  • Pazarlama Stratejisi Danışmanlığı: - Etkili pazarlama stratejisi danışmanlığı ile markanızın büyüme potansiyelini maksimize edin ve rekabette öne çıkın. 
  • Kurum Kimliği Oluşturma ve İletişim Stratejileri Danışmanlığı: Kurum kimliği oluşturma ve iletişim stratejileri danışmanlığı ile markanızın güçlü ve tutarlı bir imaj sergilemesini sağlayın. 
  • Dijital Pazarlama ve Tüketici İç görüleri: - Dijital pazarlama ve tüketici içgörüleri konusunda derinlemesine bilgiye sahip olan Esra Baykal, markaların doğru iletişim stratejileri geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. 
  • Anne ve Çocuk Markaları Uzmanı:  Anne ve çocuk markaları üzerine uzmanlaşmış olan Esra Baykal, 'Anneleri Anlayan Marka Olmak' kitabının yazarıdır ve bu alandaki markalara stratejik danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.