İpek Keskin


EĞİTİM PROFESYONELİ 
Kurumsal İletişim ve Eşitlik 

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde okurken, almaya başladığım eğitimlerde eğitmenleri sahnede gördükçe başladı eğitmenliğe ve sahneye olan ilgim. 

Mezuniyetimin ardından, iş hayatıma denetçi olarak Tansaş'ta başladım. Yeni işe giren personele yönelik gerçekleştirilen ve kıdemli eğitmenler tarafından verilen işe giriş, kalite eğitimlerinin benim tarafımdan verilmesi kararı ile eğitmenlik yolculuğum başladı.

Tansaş'ın Migros tarafından satın alınmasının ardından, aynı süreçlere daha geniş bir ekiple, denetçi / eğitmen olarak Migros çatısı altında devam ettim. Yönetim Sistemleri Baş Denetçiliğim kapsamında mağazalarda Kalite Yönetim Sistemleri'ne yönelik bilgilendirme ve iç tetkikçi eğitimlerini verip, denetimlere katıldım. 

Migros'un ardından çalışma hayatım Sodexo'da Kalite Güvence Departmanı'nda devam etti.

Ardından, Mérieux NutriSciences - Kalite Sistem Grubu bünyesinde eğitmenlik, eğitim yönetimi ve denetçilik kariyerime hız kesmeden devam ettim.

Ta ki; ilk girişimcilik deneyimim olan “UP2U Eğitim Danışmanlık” firmasını kurana kadar. Limited Şirket ortağı olarak; Üniversitelere, Alışveriş Merkezlerine, büyük yerel ve uluslararası kahve zincirlerine, gıda üretim tesisi ve yerel ve uluslararası gıda zincirlerinin yöneticilerine ve her seviyeden personeline eğitimler verdim, denetimler gerçekleştirdim. 

2012 yılında girişimcilik yolculuğuma virgül koyup, kurumsal hayata geri dönerek Cenevre merkezli uluslararası uygunluk değerlendirme kuruluşu SGS Türkiye eğitim birimini kurup, yönettim. Bu kurumda 4 senenin ardından; bu defa Avusturya merkezli olan uluslararası uygunluk değerlendirme kuruluşu TÜV Austria Turk’te Akademi birimini kurarak, yönettim. Burada geçirdiğim 7 senenin ardından yine aynı kurum çatısı altında “Kurumsal İletişim ve Eşitlik” süreçlerinin kurulumunu yönetmeye başladım. Ve eski tutkum olan sahne yine beni çağırdı. 2024 Nisan ayından itibaren TÜV Austria Turk’e dışarıdan danışmanlık vererek, diğer kurum ve kuruluşlara da İpek Keskin olarak danışmanlık ve eğitim hizmetlerine devam etmekteyim. 

Son olarak; 2004'ten bu yana devam eden eğitmenlik yolculuğumda, kendi ömür boyu gelişim yolumdaki duraklarımdan bahsedeyim isterim. 

Bireysel gelişimimde yolumu daha net görebilmek, gelişmelerden haberdar olabilmek için bu seneler içerisinde birçok kez Eğiticinin Eğitimi ve son olarak da ileri seviye Eğitmenlik programlarını tamamladım. 

Sektörel gelişimlere ayak uydurmak için 2022 yılında PSM 1 eğitimi alarak sınavını yüksek bir derece ile tamamlayıp, Agile Professional Scrum Master oldum. 

2019 yılında almış olduğum ICF onaylı Koçluk sertifikamı da Agile eğitimimle birleştirerek Agile Coach luğu deneyimledim. Halen birçok projede gönüllü mentörlük ve koçluk gerçekleştiriyorum. 

En son 2023 yılında Sabancı Üniversitesi’nin hayatımı değiştiren programı ile “Kurumsal İletişim Uzmanı” oldum. Bu uzmanlığımı Eşitlik, Çeşitlik, Kapsayıcılık ile ilgili programlarla pekiştirip, Borusan Eşitlik Okulu’nu ve e- eşitlik projelerini tamamladım. 

Yetişkin eğitimlerinde; Astronom, Fizikçi ve Mühendis Galileo Galilei’nin dediği gibi “Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz; siz, onun yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz.” bakış açısını benimseyerek katılımcılarla bir yolculuğa çıkıyorum. 

Yine aynı bakış açısıyla; iş hayatı haricinde kendimi bulma yolunda sayısız hobimi hayata geçirdim ve geçirmeye de devam edeceğim. Dublajdan, Yaratıcı Dramaya ve Sanat Terapisine kadar birçok uzmanlık programına katıldım. Hala birçoğunda uygulayıcı olarak boş vakitlerimi keyifle değerlendiriyorum. Her hafta düzenli yayınladığım 3 ayrı programımla, aktif bir podcast içerik üreticisiyim. Çocuğum gibi olan programlarımın adını buraya eklemezsem olmaz; “Nev-i Şahsına Meraklı”, “Dünyayı Animasyon Kurtaracak”, “Bu ne Renk?” Yola durmadan öğrenerek, eğlenerek; podcastlerimle ve yeni hobilerimle devam ediyorum. 

Sizlerin de ömür boyu öğrenme ya da keşfetme yolculuğunuzda karşılaşmak dileğiyle, 

Sevgiyle ve Işıkla kalın. 

İpek Keskin