Faruk Atasoy

 

Türkiye’nin döneminin en büyük / lider ajansı Manajans’ta reklamcılığa başladı. Çokuluslu Thompson’un da ortak olduğu şirketin ilk genel müdürü oldu. Daha sonra Fransız FCA! Grubu’nun, Publicis’in de ortakları arasına katıldığı Birikim’i kurdu. Siyasi partiler dahil birçok alandaki ulusal ve uluslararası kurum ve markaya hizmet verdi. 

Reklamcılar Derneği başkanı olarak, “Bir ülke, sahip olduğu markalar kadar zengindir.” söyleminin sözcülüğünü yaparak, 2000-2001’de, meslektaşlarıyla beraber Gaziantep’ten Kayseri’ye, Eskişehir’den Çanakkale’ye çeşitli Anadolu kentlerinin Sanayi ve Ticaret Odaları ile ilk marka konferanslarını düzenledi. 

Markalaşma, katma değeri yüksek markalı ürün ihracatı, TİM’in son yıllarda ele aldığı “turistik değerleri dışında da Türkiye’nin bir marka olması” gibi konuları ilk kez gündeme getirdi İstanbul Ticaret Odası Meclis üyeliği ve Meslek Komite başkanlığı, İTO Tahkim müessesesi hakemliği (Oda’daki 29 tacir hakemden biri), kurucularından olduğu İTO Dürüst Reklam Değerlendirme Kurulu üyeliği, kurucularından olduğu Reklam Özdenetim Kurulu ve Reklamcılık Vakfı yönetim kurulu üyeliği, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC - Paris) Pazarlama-Reklam Komisyonu ve Türkiye Milli Komitesi üyeliği, Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA Turkey Chapter), şu anda onur üyesi olduğu (Türkiye) Reklamcılar Derneği başkanlıklarını yaptı. 

1999-2014 döneminde, 78 ülkede faal, pazarlama iletişiminin tüm taraflarını içinde barındıran tek küresel dernek International Advertising Association (IAA - New York) dünya yönetim kurulu üyesiydi. 2010 Moskova Dünya Reklamcılık Kongresi’nde, reklam endüstrisine uluslararası alandaki katkılarıyla “Medal of Merit – Liyakat Ödülü”, 2013’te de “Marka Yaratmanın ve Siyasal İletişimin Öncü İsimlerinden” tanımlamasıyla Reklamcılar Derneği “İz bırakanlar – İz Ödülü” nü aldı. 

Şu anda faal olmayan “Alışveriş Dernekleri ve Perakendeciler Derneği” nin (AMPD) pazarlama iletişimci tek üyesiydi. Davet üzerine, sınırlı sayıda üyesi olan “International Association of Political Cosultants – Washington DC” üyeliği yaptı. Üniversitelerde Nöropazarlama Yüksek Lisans Programı’nda “Bütünleşik Pazarlama İletişimi ve Marka”, lisansta “Reklamda Yaratıcılık” ve “Siyasal Reklamcılık” dersleri verdi. 

Türkiye’nin ilk “girişim, inovasyon ve yönetim” dergisi Optimist’te, yayın hayatı boyunca 2 yıl, her ay ona sorular soran aynı iletişimci (Yavuz Can Yazıcı) ile sohbet ederek, pazarlama, marka vb. konularda bilgi deneyim ve görüşlerini anlattı. 

Turizm ve Tanıtma Bakanı’nın daveti üzerine, Reklamcılar Derneği’nde 1998 – 99’da oluşturulan gönüllü ekibin liderliğini yaptı, Türkiye’nin turistik tanıtımı için “Embrace the Diversity” adlı --Türkiye’de bir ilk olarak-- yaratıcı brief’i ı yazdılar. 2016 turizm krizinden çıkmak için İstanbul’daki bazı otel ve acente sahiplerinin içinde yer aldığı ve bir yol haritası amaçlayan think tank’in oluşturulmasına öncülük etti ve içinde yer aldı “Faruk Atasoy Pazarlama Çözümleri” olarak, pazarlama - pazarlama iletişimi, strateji, yönetim, marka yaratma / yönetimi alanlarında danışmanlık ve projelerde iş ortaklığı yapıyor. 

https://www.linkedin.com/in/faruk-atasoy-3a81327/


Şirketlerin küresel pazardaki başarısına ve dijital dönüşümüne bulut tabanlı 7x24 destek olmak üzere kurulmuş Türkiye'nin ilk online şirket kliniği ve analiz  laboratuvarıdır.  

BİLGİ: Alınan ücretler 193 sayılı gelir vergisi kanunu 20/B maddesi doğrultusunda "Sosyal İçerik üreticiliği” kapsamında vergiden muaftır. Bu sebeple serbest meslek makbuzu veya fatura düzenlenmemektedir. Ödemelerinizi banka dekontunuz ile giderleştirebilir ya da defter kayıtlarınızı gider olarak kaydedebilirsiniz.